@

 

M

P

[Napisz]

[Mapa strony]

[Partnerzy]

   
 

 [Strona główna] [Info] [Nowości] [Historia] [Kalendarium PTK] [XXV-lecie PTK] [Bal U Prezesa] [Wydawnictwa]

[Kalendarium Pleszewa] [Wycieczka po Pleszewie] [Publikacje członków PTK] [Czytelnia PTK][E-books]

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytelnia

Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego

poleca

 

 

s. Stanisława Gurkowska

 

Historia

Ochronki im. bł. E. Bojanowskiego w Pleszewie

 

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (NP NMP) decyzją Matki Generalnej M.Borgji Płaczek w dniu 4. 03. 1919 r. otwarło Ochronkę przy ul. Prokopowskiej 3 dla 70 dzieci, nazywaną potocznie szkółką. Patronem był Św. Kazimierz Królewicz, ze względu na swoje pobożne i oddane służbie Polski życie.Dlatego w wychowankach szczególnie kształtowano patriotyzm, miłość do Boga i Ojczyzny.

Opiekę nad dziećmi sprawowały s. M. Róża Woźniak, s. M. Edyta Żółtowska, s. M. Jolanda Błajet. W latach 1919 – 1939 otoczono opieką ogółem 2000 dzieci. Po wybuchu wojny zostają zamykane wszystkie Ochronki prowadzone przez Zgromadzenia. W Pleszewie zawieszono działalność Ochronki 15 maja 1940 r. Rządy niemieckie obawiały się zbyt patriotycznego wychowania młodych Polaków.

 

 

W trudnym dla Polski okresie wojny w latach 1940 – 45, kiedy Ochronka była zamknięta, dzieci nie zostawały jednak bez opieki. W tym okresie zajęcia odbywały się w Domu Parafialnym nadal pod opieką sióstr zakonnych, ale pod nazwą Katechizacji Parafialnej. Zakazano nauczania i wychowania w duchu patriotycznym, spotkania miały mieć charakter tylko czysto opiekuńczy i religijny.

Wznowienie pracy wychowawczej w Ochronce nastąpiło z dniem 01. 03. 1945 r. dla 170 dzieci. Zajęcia odbywały się przed i po południu. W tym czasie dziećmi opiekowały się s. M. Lilioza Benenowska, s. M. Szymona Gil i s. M. Trojana Szymańska.

Nad Polską przeszła jeszcze jedna burza, która z większą siłą uderzyła we wszystko co nazywało się polskie i we wszystko co nazywało się wolnością. Nastały rządy komunistyczne, czasy bardzo trudne nie tylko dla naszej Ochronki, ale dla wszystkich ochronek, przedszkoli, szkół, świetlic, szpitali prowadzonych przez Siostry.

Decyzją Wydziału Oświaty przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Jarocinie dnia 23.06.1951 r. nastąpiła likwidacja Ochronki. Jak w czasie wojny tak i tym razem rozproszone dzieci mogły znaleźć schronienie w Domu Parafialnym wśród swoich Sióstr.

Dnia 03.08.1990 r. Ochronka została zgłoszona w Kuratorium i mogła działać oficjalnie jako Niepubliczne Przedszkole, w wymiarze 8-godzinnym. Ponownego otwarcia dokonała Siostra Prowincjalna Agnieszka Malcher sł. M. z pomocą siostry Juliuszy Chuda, byłej prowincjalnej. Uroczystego poświęcenie Ochronki dokonał dnia 26.08.1990 r. ks. Biskup Bogdan Wojtuś.

[Czytaj pełną wersję artykułu]

s. Stanisława Gurkowska, Historia Ochronki im. bł. E. Bojanowskiego w Pleszewie [w:] "Rocznik Pleszewski" 2009, s.98-105

[Wstecz]

 

   
 

Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne

 
   

 

 

Copyright © 2012 Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne. All rights reserved.

Pomysł i wykonanie Janusz M. Lewandowski