@

 

M

P

[Napisz]

[Mapa strony]

[Partnerzy]

   
 

 [Strona główna] [Info] [Nowości] [Historia] [Kalendarium PTK] [XXV-lecie PTK] [Bal U Prezesa] [Wydawnictwa]

[Kalendarium Pleszewa] [Wycieczka po Pleszewie] [Publikacje członków PTK] [Czytelnia PTK][E-books]

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jubileusze

Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne - XXV-lecie PTK


Uroczystości XXV-lecia PTK


Zgodnie z ustaleniami, w piękny słoneczny piątek, 23 września 2005 roku, przyjechał do Pleszewa, na godzinę 15:45 Prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego Stanisław Słopień i po jego powitaniu przez Prezesa PTK Andrzeja Szymańskiego udano się do tutejszego Muzeum Regionalnego, by zwiedzić wystawę poświęconą 25 – letniej działalności PTK. Tę wystawę przygotowali członkowie Zarządu PTK, Maria Korzeniewska i Waldemar Nawrocki. Po jej zwiedzeniu w towarzystwie Waldemara Nawrockiego i dyrektora Muzeum Regionalnego Jerzego Szpunta, udano się do auli I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica. Tam na korytarzu zapoznano się z ofertą wydawnictw regionalnych, albowiem Teresa Koziorowska i Iwona Wieruszewska obsługiwały stanowisko reklamujące działalność wydawniczą Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego i każdemu z przybyłych wręczały wydawnictwo, autorstwa Magdaleny Borkiewicz-Karczmarek, którego promocja miała być jednym z punktów owej uroczystości. Uroczystość w auli prowadził jeden z wiceprezesów PTK, a równocześnie radny Rady Miejskiej i Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Andrzej Borkowski. Powitał on wszystkich przybyłych a szczególnie serdecznie inicjatora utworzenia PTK Mieczysława Kołtuniewskiego wraz z małżonką, Burmistrza Mariana Adamka wraz z małżonką, Stanisława Słopienia Prezesa WTK, wicestarostę Szczepana Wojtczaka i Przewodniczącego Rady Powiatu Bogdana Skitka. Po powitaniu Andrzej Borkowski oddał głos prezesowi PTK Andrzejowi Szymańskiemu, który przedstawił w skrócie 25 - letnią działalność Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego podkreślając rolę i zasługi zespołu regionalistów pleszewskich. Podziękował:
• Radzie Miejskiej w Pleszewie wszystkich kadencji,
• Zarządom Miasta i Gminy wszystkich kadencji,
• Wszystkim kolejnym Naczelnikom Miasta i Gminy oraz Burmistrzom wszystkich kadencji, a szczególnie M. Kołtuniewskiemu inicjatorowi powołania Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego.
• Dyrektorowi Muzeum Regionalnego Jerzemu Szpuntowi za użyczenie siedziby i współpracę wydawniczą.
Podziękował również najbardziej wytrwałym w pracy na rzecz PTK, tym co pracują już:
• 25 lat – Bożenie Giezek, Czesławowi Gulczyńskiemu, Mieczysławowi Piekutowi, Ewie Szpunt, Józefowi Szpuntowi i Andrzejowi Szymańskiemu,
• 20 lat – Edwardowi Karnickiemu, Jerzemu Matyjaszczykowi, Henrykowi Ździebkowskiemu,
• 15 lat – Janinie Molińskiej, Adamowi Staszakowi i Irenie Żychlewicz.
• 10 lat – Zdzisławie Hajdasz, Marii Wasielewskiej i Krystynie Wawrzyńczak-Walczak.


[Zobacz]


Prezes PTK poprosił z kolei o zabranie głosu Prezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego Pana Stanisława Słopienia. Prezes WTK podziękował za zaproszenie na niniejszą uroczystość i wyraził uznanie dla bogatej działalności PTK w Pleszewie. Po oglądnięciu wystawy na temat działalności w ciągu minionych 25 lat i po wysłuchaniu słów Andrzeja Szymańskiego, mówiący zwrócił uwagę na te działania, które czynią PTK podobne do innych Towarzystw tego typu działających w Wielkopolsce oraz na te działania, które wyróżniają Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne. Z ogromnym uznaniem odniósł się do pracy społecznej działaczy Towarzystwa. Wyrazem uznania dla tej pracy był przyznany i wręczony na koniec wystąpienia Prezesa Stanisława Słopienia, podpisany przezeń Dyplom Honorowy WTK, właśnie „z okazji XXV lat wszechstronnej i owocnej działalności kulturalnej w Pleszewie i okolicach.” Z kolei ponownie zabrał głos Andrzej Szymański i poinformował, że ma niezwykłą przyjemność, promować właśnie dzisiaj najnowsze opracowanie regionalne, pod tytułem, Życie codzienne
w Pleszewie w dwudziestoleciu międzywojennym, pióra Magdaleny Borkiewicz- Kaczmarek. Promujący powyższą pracę podkreślił, że autorka pisząc, oparła się przede wszystkim na Aktach miasta Pleszewa, ale w związku z tym, że z natury rzeczy tego rodzaju dokumenty mało wnoszą do poznania życia codziennego mieszkańców, pisząca przeprowadziła wywiady z paniami, które ten okres pamiętają a wywodziły się one z różnych rodzin, o różnym statusie społecznym, czy to z rodziny rzemieślniczej, czy kupieckiej, robotniczej a nawet i ziemiańskiej. To właśnie uczyniło tę pracę ciekawszą i atrakcyjniejszą. Andrzej Szymański podkreślił też ,że autorka pierwsza wykorzystała także Protokoły Towarzystwa Tomasza Zana. Jako, że autorka została parę dni temu szczęśliwą mamą i nie mogła przyjść na tę uroczystość Prezes PTK oddał głos ojcu Magdaleny - Ryszardowi Borkiewiczowi. Wzruszony tata, bo córa kontynuuje zainteresowania ojca, też historyka, podziękował PTK za wydanie pracy magisterskiej jego córki, napisanej pod opieką promotora prof. dr hab. Lecha Trzeciakowskiego. Nie kryjąc wzruszenia podziękował również za tak uroczystą promocję opracowania jego córki. To był sygnał dla wystąpień innych gości. Jako pierwsi wystąpili: Burmistrza i Przewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Kołtuniewski. W sympatyczny sposób Burmistrz Marian Adamek zaznaczył, że najlepiej o Pleszewskim Towarzystwie Kulturalnym, może powiedzieć inicjator powołania tego Towarzystwa, ówczesny Naczelnik Miasta i Gminy, a obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej Mieczysław Kołtuniewski i dlatego przekazał mu głos. Mówiący podkreślił, złożoność sytuacji politycznej, w której przyszło powoływać owe Towarzystwo.
Wyraził uznanie dla 25 lat działania Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego. Przede wszystkim podkreślił systematyczność działalności wydawniczej Towarzystwa. Zaznaczył, że powołane przezeń Towarzystwo Miłośników Pleszewa nie powiela pracy, ani nie rywalizuje z Pleszewskim Towarzystwem Kulturalnym. Pełen uznania dla pracy PTK życzył wraz z Burmistrzem wszystkim działaczom PTK dalszych sukcesów. Obaj Panowie wręczyli nagrody książkowe dla członków Zarządu PTK, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.
Życzenia Pleszewskiemu Towarzystwu Kulturalnemu przekazali także, wicestarosta i Przewodniczący Rady Powiatu: Szczepan Wojtczak i Bogdan Skitek, a także dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - Elżbieta Mielcarek, dyrektor Pleszewskiego Domu Kultury - Mariusz Szymczak, dyrektor Muzeum Regionalnego - Jerzy Szpunt, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Pleszewa - Edward Karnicki i Andrzej Borkowski. Z życzeniami dalszych sukcesów przybyli także – przedstawiciele Forum Samorządowego Ziemi Pleszewskiej - w osobach Prezesa Piotra Hasińskiego i Zbigniewa Nawrockiego, Przewodniczący Komisji Strategii, Integracji Europejskiej i Rozwoju Regionalnego przy Radzie Powiatu Pleszewie – Krzysztof Szac, a w imieniu Pleszewskiego Towarzystwa Muzycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia – Dariusz Bąkowski. Z ogromnym wzruszeniem powitano delegację Koła Śpiewackiego „Lutnia”, która przybyła również z życzeniami pełnymi serca i uznania. Do życzeń przyłączyli się, przedstawieni przez dyrektora Jerzego Szpunta, goście z bratniego towarzystwa niemieckiego Kunstpfad Ammerland, w osobach Bernharda, Margaret  i Imke Brakenhoff. Uwieńczeniem uroczystości były występy Chóru Kameralnego „Ave-Sol” pod dyrekcją Marcina Michalaka. Chórzyści z dużą dozą profesjonalizmu zaśpiewali An irisch blesshing James Moor -J.Moora, Ave verum-W.A.Mozarta, przy akompaniamencie Artura Pankowiaka, Jacinto chiclana astor piacolla, Duerme negrito Emilio Solta, gdzie solo śpiewała Katarzyna Walczak i The lion sleeps tonight.
Na koniec Prezes PTK podziękował także za pracę Prezesom -I prezesowi PTK Zdzisławowi Paluszczakowi i Teofilowi Fengierowi a całość uroczystości podsumował Andrzej Borkowski. Druga część uroczystości, już bardziej kameralna, odbyła się w Wilii Jana, gdzie przy dobrym jadle i popitku śpiewom pieśni patriotycznych, harcerskich i regionalnych, typowo wielkopolskich, nie było końca. Obie części uroczystości, odbywające się tego pamiętnego dnia, uwiecznił na fotografii Waldemar Nawrocki.

 

A. Szymański: XXV-lecie Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego. Rocznik Pleszewski, 2009, s. 121-127
 

   
 

Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne

 
   

 

 

Copyright © 2012 Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne. All rights reserved.

Pomysł i wykonanie Janusz M. Lewandowski